rady a odporúčania

 

Niekoľko rád a odporúčaní pre príjemný pocit z cvičenia:

 • Buďte vytrvalí a dodržiavajte pravidelnosť. Ak sa rozhodnete pre cvičenie, na začiatku je veľmi dôležité, vytvoriť si pozitívne návyky. A vytrvať a dodržiavať pravidelnosť, nech sa deje, čo sa deje.
 • Načasujte sa. Vypočítajte si, ako dlho vám trvá cesta na miesto cvičenia a zadajte si pripomienku v telefóne, alebo nastavte budík  a nevytvárajte si stres zo zdanlivého nedostatku času. Prichádzajte aspoň  10 – 15 minút pred začiatkom cvičenia. Začíname meditáciou. 
 • Uvoľnenosť. Urobte všetko pre vaše pohodlie. Zaobstarajte si na cvičenie pohodlný a voľný odev a mäkkú obuv s tenkou podrážkou. Používajte ich iba na toto cvičenie.
 • Pred cvičením prelaďte. Starosti sa usilujte vypustiť z mysle a nenoste ich so sebou do telocvične, ako obrovský batoh. Vytvorte si priestor iba pre seba a svoj relax. Vypnite mobilné telefóny aj seba.
 • Sebaprijatie a úcta k sebe aj k ostatným. Neporovnávajte sa s ostatnými a nehodnoťte negatívne. Nepodceňujte seba, ani iných. Plne sa sústreďte na svoju prácu s telom a mysľou. Trénujte koncentráciu. Cvičíte predsa iba kvôli sebe a pre seba, pre radosť. Aj výsledok je, aj bude, iba o vás a iba pre vás. Sústreďte sa na seba s úctou a seba prijatím. Rovnako vnímajte aj ostatných. Môžete si zaviesť tajči denníček a po čase sa porovnávať so sebou v minulosti.
 • Pracujete samostatne, ale predsa, spoločné cvičenie je aj tímová práca. Zdieľate a prežívate vzájomnosť. V dobrej tímovej práci je rivalita a súperenie prekážkou. V praktikovaní tajči a či kung ide o harmóniu a integritu a nie je dôvod pre konkurenčné naj. Všetci ste jeden tím a máte rovnaký cieľ. Súznenie, priateľskosť, dobromyselnosť a dobroprajnosť robia zázraky.
 • Harmonizujte sa. Nalaďte sa pozitívne, použite imagináciu a zotrvajte v príjemnom naladení. Usilujte o bdelosť. Napĺňajte sa pozitívnymi a harmonizujúcimi pocitmi. Cvičte s radosťou a s láskou. Tešte sa už vopred na cvičenie.
 • Čas, ktorý máte vyhradený na praktikovanie tajči a čikung,  považujte za dar, čo ste si venovali sami sebe pre svoj oddych, regeneráciu, relax, radosť a zdravie. A to sú priority, ktoré nezamieňajte a nedajte si ich vziať. Doprajte si. Prestaňte sa sťažovať a praktikujte.                                                                                                         
 • Usilujte o pestovanie priateľskej a pozitívnej atmosféry a o dobrú a podnetnú komunikáciu. Možno máte otázky, neváhajte, pýtajte sa a komunikujte otvorene. 
 • Teším sa na stretnutie, vitajte v Klube priateľov terap tajči, čikung a meditácia. Viera Spring    
 • POZRI  Tréningy tajči/čikung taiji/qigong tai chi/chi kung                      

 

 

Nová rubrika

25.08.2019 19:59
     Poznáte to ?  Úvodom ste plná/ý očakávaní a tešíte sa na každý tréning, zažívate nové pocity a dozvedáte sa nové veci a ste z toho nadšená/ý. A napokon prestávate na tréningy chodiť. O čom to je?      Máte nejaké predstavy, očakávania a z toho celého takú...
27.05.2019 22:38
Viera Spring: učiteľka meditácie zvanej tai chi rozhovor
08.03.2018 20:24
Dostala som takú otázku, že cvičenie a svetonázor. Niektorí ľudia sa domnievajú, ak pochádza základ nejakého cvičenia akoby z iného sveta, ako je ten, na ktorý sme zvyknutí, že také cvičenie nemôžu cvičiť, lebo by sa spreneverili tomu, v čo veria. Úmyselne hovorím akoby z iného sveta - lebo...
09.02.2018 23:06
Poznáte to? Bilancovanie a veľké plány. A napokon to vzdáte. Prečo to tak je? Mnohí hovoria, že chcú, aby rôzne veci v ich živote boli inak, ale nie sú pripravení alebo ochotní, pozrieť sa na vlastný svet inými očami. Všetko chcú zmeniť, ale nie sú pripravení vyskúšať iné spôsoby, ako...
09.02.2018 20:59
Chceli by ste sa venovať cvičeniu, ale nemáte čas? Kde ho vziať? Potom by bolo možno dobré preskúmať, ako trávite vaše dni. Skúste byť jeden týždeň pozorovateľom samého seba. Vytvorte si dennú časovú tabuľku. Večer pred spaním si zrekapitulujte celý deň. Zaznamenávajte...
13.02.2017 00:00
         Rýchle tempo, silný pocit zodpovednosti, tlak prostredia a pocitov nedostatku času, či čohokoľvek, čo potrebujeme pre každodenný život,  vyvolávajú a hromadia v nás stres. Nie je novinkou, že nadmerný stres je príčinou  mnohých...
15.05.2016 12:38
 Krátke video o Chi kung si môžete pozrieť na Showbiz zo 14. 5. 2016 na TA3 - od 24 tej minúty 
03.11.2011 20:03
Ako city a emócie ovládať prostredníctvom tela http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/reflex/70103 od 15,40
18.08.2011 19:01
 http://www.joj.sk/noviny-o-12-00/noviny-o-12-00-archiv/2011-08-18-noviny-o-12-00.html   23:00 - tia minúta v časovej linke
03.12.2010 23:17
www.vieraspring.eu                       

Kontakt

tai chi Bratislava taiji / chi kung Bratislava qi gong taijiclub@vieraspring.eu
To Top